Fond solidarnosti finansira vantjelesnu oplodnju: Odobrena sredstva za prvi bračni par

TREBINJE | Prvi bračni par čiju će vantjelesnu oplodnju finansirati Fond solidarnosti Grada Trebinje na ovaj zahvat otputovaće 21. maja na kliniku u Prag, potvrdila je za Radio Trebinje Snježana Misita, predsjednik trebinjskog udruženja porodica sa problemom steriliteta „Bebe“.

On je dodala da je odluka Grada Trebinja da finansira treću vantjelesnu oplodnju trebinjskim bračnim parovima sa problemom steriliteta od izuzetnog značaja za članove ovog udruženja – posebno što je definisana na način da ne postoje ograničenja u smislu starosne granice, te što na ova sredstva mogu da računaju i bračni parovi kojima je potreban zahvat izvan Republike Srpske.

On je pojasnila da 18 bračnih parova iz udruženja „Bebe“ čeka treću vantjelesnu oplodnju, te da su u pitanju ljudi u četrdesetim godinama života, čiji biološki sat ne dozvoljava dalja odlaganja zahvata.

„LJudi su prezadovoljni. Bili su potonuli jer su iza njih neuspjeli pokušaji i rate kredita. Ovim potezom gradonačelnika Trebinja i Gradske uprave – ljudima se vratila volja za životom“, rekla je Misita.

Ona je podsjetila da postupak vantjelesne oplodnje koji ne prate komplikacije i dodatni tretmani košta između 5 i 6 hiljada KM, s tim što su troškovi dvostruko veći ukoliko je zahvat potrebno uraditi u inostranstvu.

Fond apeluje i na solidarnost preduzeća čije je sjedište van Trebinja

Zamjenik gradonačelnika Trebinja Mirko Ćurić za Radio Trebinje rekao je da će treća besplatna vantjelesna oplodnja za bračne parove sa problemom steriliteta biti finansirana iz sredstava Fonda solidarnosti, a u dinamici kako bude pristizao novac po osnovu naknade za solidarnost iz prihoda privrednih subjekata registrovanih na području grada.

Ćurić je rekao da je odluka o prvoj uplati za ovu namjenu donesena prije dva dana na upravnom odboru fonda, te da će svaka naredna biti finansirana kako budu pristizala sredstva.

On ističe da Fond solidarnosti, osnovan krajem prošle godine, već uspješno funkcioniše, te da na osnovu baze podataka APIF-a redovno šalje i rješenja privrednim subjektima koji imaju obavezu plaćanja 0,5% ostvarenog prihoda.

„Na upravom odboru Fonda solidarnost takođe smo donijeli odluku da onim firmama koje ovdje rade a nemaju sjedište u Trebinju i nisu obavezne da uplaćuju naknadu – pošaljemo jedan dopis u kojem ćemo zatražiti da i one uplaćuju sredstva shodno prihodima koje ovdje ostvare, kako bi se solidarisale sa privrednim subjektima čije je sjedište ovdje. Nisu obavezni – ali mislim da veliki broj tih privrednika ima razumijevanja, pogotovu što znaju kojim potrebama su ta sredstva namijenjena“, naglasio je Ćurić.

Pozivu privrednicima da pokažu humanost pridružila se i Snježana Misita – koja kaže da zajednica mora podržati napore bračnih parova koji žele da postanu roditelji, a to zbog velikih troškova zahvata vantjelesne oplodnje nisu u mogućnosti da ostvare bez novčane podrške.

„Oni će biti presrećni, a i Trebinje će nam biti ljepše i brojnije. Jer, ako nema beba – nema ni Trebinja, ni Hercegovine“, zaključila je Misita.

Zamjenik gradonačelnika Mirko Ćurić je dodao da je na upravnom odboru donesena i odluka da se sredstvima Fonda solidarnosti pomogne i odlazak na ekskurziju djece bez jednog roditelja i iz porodica u teškoj socijalnoj situaciji.

Izvor: Radio Trebinje