Put od 4 para, do 6 odjeljenja prvačića

Naša priča…

Udruzenje Bebe Trebinje

Udruženje porodica sa problemom steriliteta „Bebe“, koje djeluje na području Istočne Hercegovine, osnovano je 25. marta 2010. godine u Trebinju. Glavni cilj osnivanja ovog udruženja bio je pomoć parovima sa problemom steriliteta da lakše dođu do potomstva.

Iako je na početku djelovanja Udruženje „Bebe“ okupljalo samo četiri bračna para, broj članova rastao je iz godine u godinu, jer su parovi, sa željom da riješe svij problem, sve otvorenije pristupali Udruženju.

Tokom 11 godina postojanja, Udruženje „Bebe“ postiglo je značajne uspjehe i rezultate. Najveći uspjeh svakako je ostvarenje primarnog zacrtanog cilja o čemu dovoljno govori činjenica da je za to vrijeme u okviru Udruženja rođena 151 beba.

Na ovaj način, zajedničkim djelovanjem i zalaganjem, a uz podršku cjelokupne društvene zajednice, Udruženje „Bebe“ obogatilo je Hercegovinu za šest odjeljenja prvačića.

Naše udruženje od početka postojanja nastoji da svojim parovima olakša borbu sa ovim velikim problemom. Zato danas imamo pravo na tri besplatne vantjelesne oplodnje (plus jedna dodatna u nekim lokalnim zajednicama), dok to prije deset godina nije bio slučaj. Naši parovi morali su da se finansijski zadužuju za izuzetno skupe tretmane vantjelesne oplodnje. Znamo da su svemu tome prethodile skupe analize u brojnim državnim i privatnim klinikama. Zbog toga smo dali svoj doprinos u iscrpnoj borbi za besplatne vantjelesne oplodnje.

Naše udruženje je uveliko olakšalo parovima u istočnoj Hercegovini i nabavkom histeroskopa za trebinjsku Bolnicu, jer su naše članice zbog ovog operativnog zahvata ranije morale da putuju u druga mjesta u RS i regionu, što ih je izlagalo dodatnim troškovima.

Organizovali smo i brojne humanitarne akcije za naše oboljele članove kada bi se za tim ukazala potreba. Često organizujemo i besplatne konsultacije sa eminentnim stručnjacima iz RS i regiona za naše bračne parove te im i na taj način smanjujemo troškove putovanja i plaćanja pregleda. Samo parovi sa problemom steriliteta znaju koliko je njihova borba teška i koliko je novca potrebno da bi došli do svog cilja.

Važno je da naglasimo da u svemu ovome imamo veliku podršku cjelokupne društvene zajednice i institucija koje imaju razumijevanja za naše potrebe i nesebično nam pomažu, što je od velikog značaja, jer u ovoj dugotrajnoj borbi teško da bismo mogli uspjeti sami.

Iako Udruženje djeluje na području Istočne Hercegovine, te okuplja parove iz Trebinja, Bileće, Berkovića, Ljubinja, Gacka i Nevesinja, pomaže i parovima iz drugih lokalnih zajednica u Republici Srpskoj, kada zatraže pomoć. Često savjetodavno pomažemo i parovima iz Federacije BiH. To je sve što možemo da učinimo za njih, s obzirom na to da oni svoja prava ostvaruju u okviru Federalnog FZO, a ne FZO RS.

Da bismo našim parovima pomogli da brže riješe problem, te da lakše ostvare svoja prava, zalažemo se za njih, te razgovaramo sa predstavnicima lokalnih vlasti, te sa drugim relevatnim institucijama i zdravstvenim ustanovama.

Iako nam je glavnim cilj da pomognemo parovima sa sterilitetom da se ostvare kao roditelji, djelovanje našeg udruženja obuhvata i angažovanje na buđenju svijesti građana o važnosti očuvanja reproduktivnog zdravlja. U skladu sa tim redovno organizujemo edukativna predavanja i radionice za mlade. Cilj nam je da ih obrazujemo o tome kako da očuvaju reproduktivno zdravlje, ali i da im ukažemo na to da sterilitet nije sramota, te da je od izuzetnog značaja da problem počnu da rješavaju na vrijeme.

Kultura i mentalitet u malim sredinama često mogu da doprinesu većoj zatvorenosti ljudi kada je ovaj problem u pitanju. Na svu sreću kroz naše dugogodišnje djelovanje uspjeli smo da doprinesemo većoj otvorenosti ljudi, pa nam se parovi sa problemom steriliteta sada javljaju u mnogo većem broju nego na početku našeg djelovanja.

U naše udruženje dobrodošli su svi ljudi sa problemom steriliteta bez obzira na vjeru i naciju, jer mi imamo samo jedan cilj, a to je rađanje što više beba. Spremni smo svima nesebično da pomognemo u ovoj herojskoj borbi.